خرید نهال گلدانی و آموزش زمان کاشت

نهال گلدانی چیست؟

نهال گلدانی از اصطلاحاتی است که در هنگام خرید نهال با آن روبرو می شوید. اما نهال گلدانی چیست؟ نهال گلدانی چه تفاوتی با نوع دیگر آن دارد دارد؟ در نهالستان ها نهال ها معمولا با سه روش ریشه ای، گلدانی (ریشه پر) و یا گونه پیچ به خریداران عرضه می نمایند. هر یک از این روش ها مزایا و شرایط خاص خود را دارند. بنابراین باید قبل از تهیه نهال با آن ها آشنایی داشته باشیم. در مطلب نهال گلدانی بهتر است یا ریشه ای بطور کامل به توضیح در این مورد پرداخته ایم.

نهال های با ریشه های لخت معمولا در اواخر فصل زمستان و یا اوایل بهار، در زمانی که نهال در خواب زمستانی به سر می برد، با دقت از خاک بیرون آورده می شود. خاک اطراف ریشه جدا شده و ریشه کاملا لخت می شود. سپس ریشه نهال در پلاستیک پیچیده شده و در اختیار خریدار قرار می گیرد. نهال ریشه لخت باید حتما در زمستان در زمین مورد نظر کاشت شود.

نهال گلدانی همان گونه که از نامش مشخص است درون گلدان پرورش می یابد و در هنگام ارائه به خریداران نیز ریشه نهال درون گلدان و خاک قرار دارد. به همین دلیل نهال گلدانی نامیده می شوند. مزیت نهال گلدانی امکان کاشت آن در تمام فصول می باشد. در واقع شما در فصل بهار، تابستان و پاییز نیز می توانید نهال را به صورت گلدانی خریداری کرده و در زمین مورد نظر خود بکارید.

نهال گلدانی گردو

نهال گلدانی گردو

برای اطلاع بیشتر از انواع گردو و نحوه خرید نهال و مشاوره دکمه خرید نهال را لمس کنید.

نهال گلدانی گردو فرنور

نهال گلدانی گردو فرنور

برای اطلاع بیشتر از انواع گردو و نحوه خرید نهال و مشاوره دکمه خرید نهال را لمس کنید.

نهال گلدانی گردو چندلر

نهال گلدانی گردو چندلر

برای اطلاع بیشتر از انواع گردو و نحوه خرید نهال و مشاوره دکمه خرید نهال را لمس کنید.

نهال گردو گلدانی ژنتویپ برتر

نهال گلدانی گیلاس

برای اطلاع بیشتر از انواع گردو و نحوه خرید نهال و مشاوره دکمه خرید نهال را لمس کنید.

کاشت نهال گلدانی

برای کاشت نهال گلدانی، باید ابتدا گودالی مناسب برای کاشت نهال حفر کرد. برای محاسبه ابعاد گودال می توان از اندازه گلدان کمک گرفت. یعنی بهتر است قطر گودال دو برابر قطر دهانه ی گلدان باشد. پس از آماده کردن گودال، نهال را از گلدان خارج کرده و به زمین اصلی منتقل می شود. برای پر کردن گودال باید توجه داشته باشید که خاکی اطراف ریشه با کود ترکیب شود و سپس درون گودال ریخته شود. زیرا این نهال گلدانی برای رشد مناسب در نهالستان با خاک های مناسب پرورش یافته و با آن سازگار است.

برای مثال در صورتی که خاک منطقه بسیار سخت باشد و یا گودال حفر شده نسبت به ریشه خیلی تنگ باشد، ریشه قادر به نفوذ در اطراف نخواهد بود و به سمت بالا و سطح خاک رشد می کند و یا به دور تنه درخت می پیچد. در صورتی که رشد ریشه به این صورت سطحی باشد، نمی تواند مواد معدنی و آب را به میزان کافی از اعماق خاک جذب کند. بنابراین نهال رشد مناسب نخواهد داشت و ممکن است پس از مدتی خشک شود. همچنین این نهال به دلیل نداشتن ریشه های قوی و مستحکم در برابر طوفان و باد شدید استقامت چندانی ندارد.

پس از بیرون آوردن نهال گلدانی از گلدان باید ریشه های نهال اصلاح شود. ریشه های اضافی و صدمه دیده جدا می شوند. ریشه های پیچ خورده و درهم شده قطع می گردند تا ریشه حالت طبیعی داشته باشد. البته باید توجه داشته باشید که ریشه های اصلی صدمه نبینند.

نهال درون گودال باید کمی بالاتر گلدان قرار می گیرد. بنابراین در صورتی که عمق گودال بیشتر باشد، باید ترکیبی از خاک و گودال در کف گودال تا عمق مناسب ریخته شود. سپس با پا این خاک را سفت کرده و نهال در گودال قرار داده شود. سپس با ترکیب خاک و کود گودال را پر کرده و با ضربات بیل یا پا خاک اطراف نهال را سفت کرد.

پس از کاشت نهال گلدانی باید در اطراف آن حوضچه ای برای آبیاری نهال ایجاد گردد. این حوضچه باید به اندازه ای باشد که آب مورد نیاز نهال را تامین کند، اما نباید آب مدت طولانی در اطراف ساقه نهال باقی بماند. زیرا اغلب نهال ها نسبت به راکد ماندن آب و غرقابی شدن ریشه حساسیت داشته و دچار بیماری می شوند.

نهال گلدانی
نهال گلدانی

انواع نهال گلدانی

نهال گلدانی ممکن است در گلدان های مختلفی از جنس پلاستیک، سفال،  چوب، فلز، قوطی و حلبی  پرورش داده شود. اما باید توجه داشت که در هنگام کاشت نهال از گلدان خارج شده و سپس کاشته می شود. به هیچ وجه نباید نهال را همراه با گلدان در خاک قرار داد.

انواع نهال گلدانی ممکن است از انواع درختان مثمر و میوه ده، درختان زینتی و یا درختان چوب ده باشد. در واقع می توان گفت اغلب نهال ها به صورت گلدانی قابل عرضه می باشند.

نهال میوه گلدانی

انواع نهال های میوه می توانند به دو صورت نهال میوه گلدانی و ریشه ای عرضه گردند. شما می توانید با توجه به زمان خرید نهال، انتخاب کنید که کدامیک مناسب تر است. در واقع شما در فصل تابستان نمی توانید اقدام به کاشت نهال ریشه لخت کنید. بنابراین در صورتی که در فصل تابستان تصمیم به کاشت نهال دارید باید نهال میوه گلدانی را برای کاشت انتخاب کنید.

انواع مختلف نهال میوه گلدانی توسط نهالستان های معتبر تهیه و توزیع می شوند. شما می تواند نهال میوه گلدانی گیلاس، نهال میوه گلدانی آلبالو، نهال میوه گلدانی شلیل، نهال میوه گلدانی گردو، نهال میوه گلدانی پسته، نهال میوه گلدانی سیب، نهال میوه گلدانی گلابی و … را از نهالستان های مختلف تهیه نمایید.

نوع نهال گلدانی
زمان کاشتبهار و تابستان
ارقام موجودانواع ارقام مورد نیاز
قیمتپایین ترین قیمت کشور
تخفیف برای خرید عمده

نهال گلدانی پیوندی

انواع نهال های پیوندی نیز می توانند به صورت گلدانی پرورش بیایبد و درون گلدان پیوند زده شوند. در این صورت به آن ها نهال گلدانی پیوندی می گویند. خرید نهال گلدانی پیوندی از لحاظ این که در هر زمان از سال قابل خرید و کاشت می باشد، یک امتیاز به شمار می رود. مراحل کاشت این نهال نیز مانند ارقام دیگر نهال گلدانی است.

اغلب نهال ها در سال اول گلدهی و میوه دهی دارند. بنابراین می توان با خرید نهال گلدانی در زمان گلدهی و محصول دهی، به طور کامل کیفیت نهال، رنگ گل، میزان گلدهی و وضعیت میوه آن را بررسی کرد. به این ترتیب هنگام خرید نهال گلدانی پیوندی اطمینان بیشتری نسبت به مرغوبیت نهال و صحیح بودن پیوند آن پیدا می کنید.

خرید نهال گلدانی

خرید نهال گلدانی دارای مزیت های فروانی می باشد. اصلی ترین مزیت خرید نهال گلدانی امکان کاشت نهال در هر زمان از سال می باشد. همچنین در این روش ریسک خشک شدن نهال پس از کاشت وجود ندارد. همچنین این نهال در هنگام خرید در همان سال های ابتدایی گل و میوه هستند. بنابراین خرید نهال گلدانی اطمینان خاطر بیشتری در رابطه با کیفیت نهال برای خریدار فراهم می کند.

در هنگام خرید نهال گلدانی باید آن را به طور کامل بررسی نمایید تا از کیفیت و سالم بودن آن مطمئن شوید. تنه اصلی نهال باید قوی بوده و ضخامت و استقامت کافی داشته باشد. همچنین نهال نباید دارای شاخه خشک و شکسته باشد. تراک شاخ و برگ نهال باید مناسب باشد. در هنگام خرید نهال گلدانی به دلیل اینکه ریشه در خاک قرار دارد، تا زمان کاشت نمی توان به طور کامل ریشه را بررسی کرد. اما باید توجه داشته باشید که ریشه های نهال از سطح خاک گلدان یا سوراخ های زهکش زیر گلدان بیرون نزده باشند.

البته باید توجه داشته باشید که برای خرید نهال گلدانی حتما از نهالستان های معتبر خرید خود را انجام دهید. نهالستان اکین نهال انواع نهال گلدانی را بدون واسطه در باغ مادر خود پرورش می دهد.

قیمت نهال گلدانی

قیمت نهال گلدانی به نوع نهال، نژاد آن، کیفیت، سلامت نهال بستگی دارد. مسلم است که نهال هایی که دارای محصولات مرغوب و پرفروش تر می باشند به دلیل تقاضای بیشتر قیمت بالاتری نسبت به دیگر گونه ها خواهند داشت. البته باید توجه داشت که در برخی از نهالستان ها به دلیل اینکه دارای باغ مادر می باشند و نهال ها را بدون واسطه در اختیار باغداران قرار می گیرند، قیمت نهال گلدانی مناسب تر می باشد.

نهالستان اکین نهال یکی از نهالستان های معتبر و دارای تاییدیه جهاد کشاورزی است. این نهالستان انواع نهال گلدانی بذری، نهال گلدانی پیوندی، نهال میوه گلدانی و … را با بالاترین کفیت تولید می کند. قیمت نهال گلدانی در این نهالستان به دلیل حذف واسطه بسیار مناسب و مقرون به صرفه برای باغداران می باشد.

سوالات متداول در مورد نهال گلدانی

5/5 - (2 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا
تماس سریع با کارشناس