بررسی نهال گلدانی بهتر است یا ریشه ای

نهال گلدانی بهتر است یا ریشه ای؟

شاید یکی از دغدغه های اصلی باغداران این باشد که نهال گلدانی بهتر است یا ریشه ای؟ تفاوت نهال گلدانی و نهال ریشه ای چیست؟ هر یک از این انواع نهال چه مزیت هایی نسبت به دیگری دارد و چگونه نهال مناسب خود را انتخاب نماییم. قبل از پاسخ به این سوالات بهتر است توضیح مختصری از نهال گلدانی و نهال ریشه ای داشته باشیم.

نهالستان ها و مراکز ارائه نهال ممکن است نهال های مثمر، غیر مثمر و زینتی را به روش های مختلف تهیه و عرضه نمایند. این نهال ها به صورت نهال ریشه ای (نهال ریشه لخت) و یا گلدانی (نهال ریشه پر) تهیه می گردد که هریک از آن ها ویژگی ها و مزیت های مختلف دارد. خریداران باید با بررسی این نکات و سنجیدن شرایط خود یکی از این گزینه ها را انتخاب نمایند.

آشنایی با نوع نهال ریشه ای؟

نهال ریشه ای که با اصطلاح نهال ریشه لخت نیز شناخته می شود. اغلب اوقات تهیه نهال به این صورت است که نهال در باغ مادر کاشته می شود. در حدود یکی الی دو سالگی که بهترین زمان برای خرید نهال می باشد، ریشه نهال ها به دقت از خاک خارج شده، درون پلاستیک قرار می گیرد و به مشتریان ارائه می گردد. البته باید توجه داشت که خارج کردن ریشه نهال از خاک باید طوری صورت گیرد که به هیچ وجه به نهال و به خصوص ریشه آن آسیبی وارد نشود.

همچنین زمان مناسب برای خروج نهال از ریشه در موقعی است که نهال در خواب زمستانی فرو رفته است. این نهال پس از خروج از خاک باید در زمان مناسب در اختیار خریداران قرار بگیرد تا در زمین اصلی کاشته شود. بنابراین بهترین زمان برای تهیه نهال ریشه لخت در اواخر فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار می باشد. زیرا این زمان بهترین هنگام برای کاشت نهال ریشه ای است.

آشنایی با نوع گلدانی؟

برخی از نهالستان ها گاهی اوقات نهال ها را در گلدان کاشته و پرورش می دهند. این گلدان ممکن است سفالی، پلاستیکی، نایلکسی و یا فلزی باشد. این نوع نهال همراه با گلدان به خریداران عرضه می گردد. عنوان دیگر این نهال، نهال ریشه پر می باشد. زیرا که ریشه نهال همراه با خاک اطراف آن که درون گلدان قرار دارد به مشتریان عرضه می گردد. البته باید توجه داشت که در هنگام کاشت نهال ان را همراه با گلدان نکارید. ریشه نهال همراه با خاک اطراف از گلدان خراج شده و در گودال حفر شده قرار می گیرد.

همان طور که در بالا اشاره شد نهال ریشه ای فقط در اواخر زمستان و یا اوایل بهار قابل کاشت می باشد. حال اگر به دلایلی از قبیل یخبندان زمستانه و یا بارندگی های شدید امکان کاشت نهال در زمین فراهم نباشد، باید چه کرد؟ به دلیل اینکه در اواخر بهار امکان کاشت نهال ریشه ای وجود ندارد، کاشت نهال گلدانی بهترین راه حل می باشد. زیرا که ریشه این نهال ریشه پر به همراه خاک اطرافش که با آن سازگاری دارد، به زمین اصلی منتقل می گردد.

چر نهال گلدانی بهتر از ریشه است؟

از مهمترین مزیت های نهال ریشه لخت می توان به قیمت نسبتا پایین تر آن اشاره کرد. بنابراین تهیه نهال ریشه ای نسبت به نهال گلدانی به صرفه تر است. در واقع نوع گلدانی حدود 50 درصد نسبت به نهال ریشه لخت گران تر می باشد. همچنین هزینه حمل و نقل نهال ریشه ای نسبت به نهال گلدانی بسیار کمتر می باشد. نهال گلدانی به دلیل اینکه فضای بیشتری را در هنگام انتقال اشغال می کنند، بنابراین دارای هزینه انتقال بالاتری است.

در نهال ریشه ای به دلیل اینکه ریشه از خاک بیرون کشیده شده و خاک اطراف آن جدا می گردد، می توان به طور کامل ریشه را بررسی کرد و از سلامت آن اطمینان حاصل کرد.

جمع بندی نهال گلدانی بهتر است یا ریشه ای

یکی از مهمترین مزیت های نهال گلدانی یا همان نهال ریشه پر امکان کاشت آن در تمام فصول سال می باشد. زیرا نهال ریشه لخت فقط در فصول معین سال امکان کاشت دارند. یعنی فقط اواخر پاییز و یا اواخر زمستان و اوایل بهار در هنگامی که نهال در خواب زسمتانی به سر می برد و شروع به جوانه زنی نکرده است، می توان نهال ریشه ای را کاشت. اما نهال های گلدانی در تمام طول سال می توانند به زمین اصلی انتقال یابند.

در هنگام تهیه نوع گلدانی، ریشه نهال درون گلدان قرار دارد و نمی توان به طور کامل ریشه را بررسی کرد. اما می توان از روی ظاهر نهال سلامت آن را تشخیص داد. باید حتما دقت نمایید در صورتی که ریشه نهال به سمت بالا رشد کرده بود و از خاک سطح اطراف به بیرون زده بود و یا از سوراخ های زهکشی قسمت زیرین گلدان به بیرون رشد کرده باشد، از خرید نهال خودداری کنید.

البته باید توجه داشت که هنگامی که نهال گلدانی را تهیه می نمایید نهال دارای برگ است و ممکن است جوانه هایی نیز داشته باشد. بنابراین می توان به دقت از مطابقت نهال خریداری شده با نهال درخواستی اطمینان کسب کرد. در بعضی مواقع ممکن است در هنگام خرید نهال گل ها و یا میوه های نهال به جود آمده باشد. بنابراین کیفیت آن ها به خوبی قابل بررسی است. اغلب اوقات نهال ریشه پر بسیار سریع شروع به باردهی می نمایند.

نهال گلدانی یا نهال ریشه ای؟

بنابر نکات ذکر شده در پاسخ به سوال نهال گلدانی بهتر است یا ریشه ای؟ باید گفت که انتخاب با توجه به شرایط و زمان کاشت می تواند متفاوت باشد. باغداران باید با توجه به شرایط خود، فصل کاشت و سرمایه اولیه خود تصمیم بگیرند که کدام نوع از نهال برای آن ها مناسب تر است. یکی از مهمترین شرایط زمان کاشت نهال می باشد. اینکه در چه فصلی از سال تصمیم به کاشت نهال دارید در انتخاب نوع گلدانی یا نهال ریشه ای موثر است. همچنین هزینه اولیه نیز در انتخاب نهال تاثیرگذار می باشد.

امیدواریم با ارائه این مقاله توانسته باشیم به این سوال شما پاسخ مناسب داده باشیم. اما فارغ از نوع نهال که ریشه ای یا گلدانی باشد باید توجه داشته باشید که بهترین و با کیفیت ترین نهال را تهیه نمایید. نهال گلدانی یا نهال ریشه ای را از مکان های معتبر تهیه نمایید که کاملا سالم بوده و سلامت آن ها در کلینیک بررسی گردیده شده باشد. همچنین از تهیه نهال هایی که شناسنامه سلامت ندارند، خودداری کنید.

 

 

امتیاز کاربران post
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس سریع با کارشناس