بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر

معرفی بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر

در این مقالعه سعی بر این داریم که به معرفی بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر بپردازیم. ابتدا باید بررس کنیم که چه نوع نهال­هایی مناسب کاشت در مناطق سردسیر می باشند. سپس از بین نهال­های مناسب مناطق سردسیر نهال­هایی که محصولات مرغوب­تر و بیشتری را تولید می­کنند، انتخاب نماییم. همه باغداران در هنگامی که قصد تهیه نهال را دارند، ترجیح می دهند بهترین نهال را خریداری کنند.

به طور کلی برای انتخاب بهترین نهال زردآلو برای کاشت در هر باغ، باید دو مرحله اساسی را رعایت کرد. ابتدا شناخت آب و هوای غالب منطقه و سپس تفکیک نهال هایی که با جغرافیای محل کاشت سازگار هستند، از بین این نهال­ها باید انتخاب کرد. در صورتی که آب و هوای غالب منطقه شما سردسیر است باید بدانید که از نهال­هایی استفاده کنید که در برابر سرما مقاومت بالایی دارند. بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر به دلیل نیاز سرمایی بالایی که دارند در مناطق معتدل و گرمسیر رشد خوبی نخواهند داشت.

بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر معمولا در مناطقی که ارتفاع بالای 1200 متر از سطح دریا دارند، کاشته میشوند. همچنین یکی دیگر از ویژگی­های اساسی بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر زمان گلدهی دیرهنگام نهال است. با توجه به اینکه در مناطق سردسیر زمستان های بسیار طولانی وجود دارد و در فصل بهار نیز امکان سرمای دیرهنگام وجود دارد، کاشت نهال زودگل مناسب نیست. ممکن است جوانه­ های نهال زودگل بریزند و میوه­ دهی وجود نداشته باشد.

بهترین زرد الو برای مناطق سردسیری

البته باید توجه داشت بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر باید در در معرض تابش آفتاب قرار داشته باشد. این نهال برای داشتن محصولات خوشرنگ، آبدار و شیرین نیاز دارد که روزانه 8 ساعت نور خورشید را دریافت کند. معمولا اغلب نهال­های زردآلو در برابر سرما مقاومت خوبی دارند و تا 25 درجه زیر صفر را تحمل می کنند. اما برخی گونه­ ها تا 50 درجه زیر صفر را نیز دریافت می کنند. البته محصولات این نهال ­ها معمولا کیفیت پایین تری دارند.

در ادامه به معرفی چند نمونه از بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر می­پردازیم.

نهال زردآلو تخم مرغی؛ بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر

نهال زردآلو تخم مرغی یکی از بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر است. منشا اولیه این نهال فرانسه می­باشد. اصلی ترین پایه برای این نهال پیوند پایه زردآلو- آلوچه است. محصول این نهال همانطور که از نام مشخص است تخم مرغی شکل بوده و اندازه ان ها از متوسط تا درشت است. وزن هر زردآلو حدود 35 الی 5 گرم است. زردآلو تخم مرغی به رنگ زرد است و بخشی از آن که در معرض نور خورشید قرار دارد هاله­ای مایل به قرمز دارد. رنگ زیبا و دلربای این زردآلو و همچنین طعم شیرین و عطر دل­ انگیز آن سبب شده است که از این زردآلو گاهی به عنوان زردآلو سلطنتی یاد شود.

از مهمترین امتیازات درخت زردآلو تخم مرغی بازدهی زود هنگام و مزان بازدهی بسیار بالای آن است. این نهال از دو سالگی میوه­دهی می کند. اگر در یک هکتار بافاصله مناسب از این نهال کاشته شود، می­توان انتظار داشت که حدود 8 تن زردآلوی مرغوب و با کیفیت برداشت کرد. اواخر ماه مرداد زمان برداشت این زردآلو است. یکی دیگر از مزیت های بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر، کاربرد آن در تهیه قیسی است. درخت زردآلو سلطنتی حدود 35 الی 40 سال تولید محصول می کند و سپس بازدهی و کیفیت محصولات آن کاهش می­یابد.

نهال زردآلو عسگرآباد بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر

نهال زردآلو عسگرآباد یک از قدیمی­ ترین و بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر است. این نهال بومی ایران و از ارقام پیوندی است. معمولا نهال های پیوندی دارای برتری­هایی می­باشد. محصول این نهال تخم مرغی شکل و بسیار درشت است. هر زردآلو حدود 40 الی 45 گرم وزن دارد. این زردآلو به رنگ نارنجی تیره است. زردآلو عسگرآباد از جمله زردآلوهایی است که صادرات بسیار بالایی دارد. کشور ما دومین صادرکننده بزرگ زردآلو عسگرآباد در جهان است.

زرد الو عسگر آبادی

زردآلو عسگرآباد طعم شیرین و لذیذی دارد که یکی از بهترین نمونه­ها برای تازه خوری است. همچنین این زردآلو برای تهیه مربا، کمپوت، ترشی و برگه زردآلو کاربرد دارد. نیاز سرمایی این نهال حدود 300 الی 900 ساعت است. درخت زردآلو عسگرآباد قادر است گرمای هوا را تا 38 درجه و سرمای هوا را تا 15 درجه زیر صفر تحمل کند. به همین دلیل یکی از بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر است. این نهال در برابر کم آبی نیز مقاومت بسیار خوبی دارد. همچنین این نهال در مقابله با آفات و بیماری بسیار مقاوم و متحمل است.

نهال زردآلو عسگرآباد دیرگل می­باشد؛ در اواخر فروردین شکوفه های بسیار زیبا بر روی نهال ظاهر می­شوند. به همین جهت شکوفه های این نهال از سرمای بهاره مصون می­مانند و به ندرت ممکن است دچار یخ زدگی شوند. همین مزیت سسب شده است که نهال زردآلو عسگرآباد به عنوان بهترین نهال زردآلو برای مناطق سردسیر شناخته شود. البته این نهال در مناطق سردسیر باید در محلی قرار داشته باشد که در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد.

نهال زردآلو عسگرآباد در چهار الی پنج سالگی باردهی خود را شروع می کند. اما میزان باردهی این نهال از سال ششم صرفه اقتصادی خواهد داشت. میزان باردهی و بازده این نهال بسیار عالی است؛ به طور میانگین می­توان گفت این نهال 2 الی 2.5 برابر سایر درختان زردآلو بازدهی دارد. عمر اقتصادی این درخت حدود 25 الی 30 سال است.

همچنین میتوانید با مطالعه محتوا بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر با دیگر انواع ارقام مناسب این مناطق بیشتر آشنا شوید.

بهترین نهال زردآلو برای مناطق گرمسیر

اغلب درختان زردآلو نیاز سرمایی بالایی دارند و باید حدود 300 الی 900 ساعت سرمای زیر 7 درجه را در فصل زمستان دریافت کنند. به همین دلیل معمولا انواع زردآلو­های مختلف مناسب کاشت در مناطق سردسیر و معتدل هستند. معمولا کاشت این نهال در مناطق گرمسیر موفقیت آمیز نیست، زیرا در مناطقی که زمستان­های گرمی دارند، ممکن است نیاز سرمایی نهال تامین نشود و شکوفه­های نهال ریزش داشته باشند؛ در نتیجه میزان بازده به شدت افت می­کند.

اغلب زردآلو­های دیرگل در مناطق سردسیر کاشته می­شوند، اما زردآلو­های زودگل باید حتما در مناطق معتدل کاشته شوند، تا دچار سرمازدگی در فصل بهار نشوند. برای کاشت بهترین نهال زردآلو در مناطق معتدل نیز باید نهال هایی را انتخاب کنیم که نیاز سرمایی به نسبت کمتری دارند؛ زیرا از تامین نیاز سرمایی نهال اطمینان داشته باشید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس سریع با کارشناس